İçeriğe geç

Sistem Gereksinimleri

Gerek donanım ve işletim sistemi olarak eski bilgisayarlarınızı yükseltirken,gerekse yeni bilgisayar satın alırken aşağıda yer alan ve genel bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızdan yararlanmanızı öneririz.

TERMİNAL BİLGİSAYARANA BİLGİSAYAR (SERVER)
ÖZELLİKMİNUMUMORTALAMAİYİ MİNUMUMORTALAMAİYİ
İŞLEMCİ
(2 GHZ Üstü)
Intel I5Intel I7Intel I9 Intel I5-I7Intel I9Intel Xeon
Quad CoreAMD FXAMD Ryzen AMD FXAMD Ryzen 
       
       
       
BELLEK(RAM)4 GB6 GB8 GB 8 GB16 GB16-32 GB
SABİT DİSK(HDD)500 GB500 GB1 TB 500 GB1 TB2×1 TB
İŞLETİM SİSTEMİ    Windows Server 2012 R2 Foundation
    Windows Server 2012 R2 Standart
    Windows Server 2016 Essentials
Windows 10 HomeWindows 10 Pro Windows 10 ProWindows Server 2016 Standart

Dikkat Edilecek Hususlar:

Donanım yatırımınız sırasında işlemci hızı ve toplam çekirdek sayısı, toplam hafıza, toplam disk alanı, ekran kartı kalitesi gibi konularda yüksek ve kaliteli donanım tercih etmeniz  Orka’nın yeni Windows ve MS-SQL kökenli yazılımları ile beklenen hızlarda çalışılabilmesi ve ilerleyen dönemler de yeniden donanım yükseltme maliyetlerine katlanılmaması açısından önem arz etmektedir.

  1. DOS versiyonu ile birlikte SQL versiyonu kullanmak isterseniz kesinlikle işletim sistemlerinizin 32 Bit olması gerekir.
  2. Ana bilgisayar yada sunucu(Server) bilgisayar ile diğer bilgisayarlar arasındaki bağlantısının kablosuz bağlantı (WI-FI) yapılmaması gerekir.
  3. Xeon işlemcili bilgisayarların Ana bilgisayar( Sunucu-Server) olarak kullanılacağından dolayı kayıt işlemek için terminal olarak kullanılamayacağını,
  4. Hızlı bir ağ(network) yapısına sahip olabilmek için ağınızın bir Network Uzmanı tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini,
  5. Toplam kullanıcı(Terminal) sayısında ve aylık işlenen kayıt yoğunluğunda ilerleyen dönemlerde artış olması olasılığı söz konusu ise MS SQL’in Express yerine Standart sürümünün tercih edilmesi gerektiğini, önemle hatırlatmak isteriz.
  6. Şirketinizdeki bilgisayarlara Uzak-Masaüstü bağlantısı gerçekleştirecekseniz, bağlanmayı düşündüğünüz bilgisayarlarınızda; Windows 7 Pro. Veya Windows 8 Pro. Sürümlerini tercih etmeniz gerekmektedir.
  7. Sunucunuza uzaktan erişmek için İnternet Servis sağlayıcınızla(TTNET, Turkcell Superonline, Biri-ADSL )iletişime geçerek STATİK IP (Sabit IP) almanız gerekir. (TTNET:440375 , Turkcell SuperOnline: 0850 222 0 222)
  8. Sunucunuza erişmek istediğiniz kişi sayısı 1 den fazla ise SERVER REMOTE DESKTOP LICENCE(Uzak Masaüstü Lisansı) almanız  gerekir. Bununla ilgili şirketimizle iletişime geçiniz.
  9. Önemli verileriniz artık bilgisayar ortamında tutuluyor ve herhangi bir kaza veya doğal afet nedeniyle tüm verilerinizin kaybolma ihtimali son derece ürkütücü. Bu yüzden dosyalarınızı, verilerinizi sistemli olarak(günlük, haftalık, aylık gibi) farklı ortamlarda ( harici Hard Disk, DVD, uzak depolama sunucusu vb.) yedeklemesiniz.
  10. Bilgisayarlarınızdaki veriler, belgeler, dosyalar iş akışınız açısından çok önemli. Bu yüzden bu verileri dikkatli korumak gerekir. Artık genellikle herkes internet ortamında çalışmaktadır ve dolayısıyla dışardan gelebilecek tehlikelere de açık konumdadır. Bu yüzden virüs programları kullanmanız, zararlı içeriklerden korunmanız için çok önemlidir. Orka Bilgisayar olarak Kaspersky Internet Security önermekteyiz.

Network kablo yapısı çok önemlidir. Sistemlerinizde kablolamaya dikkat etmeniz, Router, Switch gibi network araçlarını doğru seçmeniz işlemlerinizin hızlı ve kesintisiz çalışmasını sağlar.