Gerek donanım ve işletim sistemi olarak eski bilgisayarlarınızı yükseltirken,gerekse yeni bilgisayar satın alırken aşağıda yer alan ve genel bilgilendirme amacıyla hazırladığımız yazımızdan yararlanmanızı öneririz.

TERMİNAL BİLGİSAYAR ANA BİLGİSAYAR (SERVER)
ÖZELLİK MİNUMUM ORTALAMA İYİ   MİNUMUM ORTALAMA İYİ
İŞLEMCİ
(2 GHZ Üstü)
Intel I3 Intel I5 Intel I7   Intel I5 Intel I5-I7 Intel Xeon
Quad Core Quad Core AMD FX   Quad Core AMD FX  
Core2 Duo Core2 Duo     Core2 Duo    
AMD Athlon™ II AMD Athlon™ II     AMD Athlon™ II AMD Athlon™ II  
AMD Phenom II AMD Phenom II     AMD Phenom II AMD Phenom II  
AMD A AMD A     AMD A AMD A  
BELLEK(RAM) 4 GB 4 GB 8 GB   4 GB 8 GB 16 GB
SABİT DİSK(HDD) 500 GB 500 GB 1 TB   500 GB 1 TB 2x1 TB

İŞLETİM SİSTEMİ

Windows 7 Home Premium Windows 7 Pro   Windows 7 Pro Windows Server 2008 R2 Foundation
Windows 8 Single Language Windows 8 Pro   Windows 8 Pro Windows Server 2008 R2 Standart
Windows 8.1 Single Language Windows 8.1 Pro   Windows 8.1 Pro Windows Server 2012 R2 Foundation
Windows 10 Home Windows 10 Pro   Windows 10 Pro Windows Server 2012 R2 Standart


Dikkat Edilecek Hususlar:
Donanım yatırımınız sırasında işlemci hızı ve toplam çekirdek sayısı, toplam hafıza, toplam disk alanı, ekran kartı kalitesi gibi konularda yüksek ve kaliteli donanım tercih etmeniz Orka'nın yeni Windows ve MS-SQL kökenli yazılımları ile beklenen hızlarda çalışılabilmesi ve ilerleyen dönemler de yeniden donanım yükseltme maliyetlerine katlanılmaması açısından önem arz etmektedir.

  1. DOS versiyonu ile birlikte SQL versiyonu kullanmak isterseniz kesinlikle işletim sistemlerinizin 32 Bit olması gerekir.
  2. Ana bilgisayar yada sunucu(Server) bilgisayar ile diğer bilgisayarlar arasındaki bağlantısının kablosuz bağlantı (WI-FI) yapılmaması gerekir.
  3. Xeon işlemcili bilgisayarların Ana bilgisayar( Sunucu-Server) olarak kullanılacağından dolayı kayıt işlemek için terminal olarak kullanılamayacağını,
  4. Hızlı bir ağ(network) yapısına sahip olabilmek için ağınızın bir Network Uzmanı tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini,
  5. Toplam kullanıcı(Terminal) sayısında ve aylık işlenen kayıt yoğunluğunda ilerleyen dönemlerde artış olması olasılığı söz konusu ise MS SQL’in Express yerine Standart sürümünün tercih edilmesi gerektiğini, önemle hatırlatmak isteriz.
  6. Şirketinizdeki bilgisayarlara Uzak-Masaüstü bağlantısı gerçekleştirecekseniz, bağlanmayı düşündüğünüz bilgisayarlarınızda; Windows 7 Pro. Veya Windows 8 Pro. Sürümlerini tercih etmeniz gerekmektedir.
  7. Sunucunuza uzaktan erişmek için İnternet Servis sağlayıcınızla(TTNET, Turkcell Superonline, Biri-ADSL )iletişime geçerek STATİK IP (Sabit IP) almanız gerekir. (TTNET:440375 , Turkcell SuperOnline: 0850 222 0 222)
  8. Sunucunuza erişmek istediğiniz kişi sayısı 1 den fazla ise SERVER REMOTE DESKTOP LICENCE(Uzak Masaüstü Lisansı) almanız gerekir. Bununla ilgili şirketimizle iletişime geçiniz.
  9. Önemli verileriniz artık bilgisayar ortamında tutuluyor ve herhangi bir kaza veya doğal afet nedeniyle tüm verilerinizin kaybolma ihtimali son derece ürkütücü. Bu yüzden dosyalarınızı, verilerinizi sistemli olarak(günlük, haftalık, aylık gibi) farklı ortamlarda ( harici Hard Disk, DVD, uzak depolama sunucusu vb.) yedeklemesiniz.
  10. Bilgisayarlarınızdaki veriler, belgeler, dosyalar iş akışınız açısından çok önemli. Bu yüzden bu verileri dikkatli korumak gerekir. Artık genellikle herkes internet ortamında çalışmaktadır ve dolayısıyla dışardan gelebilecek tehlikelere de açık konumdadır. Bu yüzden virüs programları kullanmanız, zararlı içeriklerden korunmanız için çok önemlidir. Orka Bilgisayar olarak Kaspersky Internet Security önermekteyiz.

Network kablo yapısı çok önemlidir. Sistemlerinizde kablolamaya dikkat etmeniz, Router, Switch gibi network araçlarını doğru seçmeniz işlemlerinizin hızlı ve kesintisiz çalışmasını sağlar.

BİZE ULAŞIN

Demo Talebi ve Fiyat Teklifi İçin Bize Ulaşın

İletişim

Yenidoğan Mh. Demirkapı Cd. No:56/1 Bayrampaşa / İstanbul
www.cura.com.tr
info@cura.com.tr
0212 674 57 68
0212 674 57 71

JoomShaper