E- Dönüşüm


Kayıtlar E-Defter’e Uyumlu mu ?

e-Arşiv programı ile eğer birden fazla lokasyon üzerinden e-arşiv işlemleri gerçekleştiriyorsanız çok basit bir şekilde tanımlama ve aktifleştirme işlemlerini gerçekleştirebilir, her şubenizden ayrı ayrı e-arşiv faturasını hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.


Size Özel e-Arşiv Fatura Tasarımı ve Esnek Mimari

e-Arşiv programı ile Firmanıza ait e-arşiv faturalarının görsel tasarımını Orka ’ya yaptırabilir ve e-arşiv faturalarında yer almasını istediğiniz özel alanlarınızı ekleyebilirsiniz.


Diğer Yazılımlardan e-Arşiv Faturası Transferi

e-Arşiv programı ile başka veya özel bir yazılımda hazırlanmış olan e-arşiv faturaları Excel, SQL Direkt bağlantı ve Dış transfer metoduyla Orka ‘ya transfer edebilir, e-arşiv faturalarının gönderim ve imzalama işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Alternatifli Entegratör Seçenekleri

e-Arşiv programı ile Orka’nın alt yapı bağlantısını sağladığı ve her geçen gün bünyesine kattığı entegratör firmalar arasından kendi tercihlerinize en uygun olanı seçebilir,hızlı bir şekilde e-fatura gönderip-alabilirsiniz.

E-Arşiv Faturası, Vergi Usul Kanunu uyarınca kâğıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın; 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkân sağlayan uygulamadır.

E-Arşiv Uygulamasından yararlanmak isteyen mükelleflerin, öncelikle e-fatura uygulamasına kayıtlı olmaları gerekmektedir.

E-Arşiv uygulamasına geçen firmalar, tüm faturalarını elektronik ortamda oluşturup kanuni süresi boyunca yine elektronik ortamda saklayabilirler. Müşterilerinin e-Fatura mükellefi veya nihai tüketici olması halinde, faturaları elektronik ortamda gönderebilirler. E-Arşiv uygulaması çok sayıda fatura gönderen firmalar için zaman, iş gücü, dağıtım ve arşivlemede büyük tasarruf sağlamaktadır. E-Arşiv uygulaması ile firmalar kâğıt fatura gönderme maliyetini ortadan kaldırabilirler.

 1. Kolay ve Hızlı Entegrasyon
 2. Kağıt Tasarrufu
 3. Kâğıt Tasarrufu Sağlayarak Çevreye Duyarlıdır.
 4. Kullanıcı kaynaklı hataların en aza indirgenmesi
 5. Yüksek hızda fatura işleme ve gönderme
 6. Fiziksel arşivleme maliyetlerinin ortadan kaldırılması
 7. Gelen/Giden fatura kaybının önlenmesi
 8. Geriye dönük fatura sorgulama süreçlerinin kolaylaşması

 1. e-Arşiv Uygulamasından yararlanmak isteyen mükelleflerin, öncelikle e-fatura uygulamasına kayıtlı olmaları gerekmektedir.
 2. İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler en geç 1/1/2016 tarihine kadar e-Arşiv uygulamasına geçmek zorundadır.
 3. Kasam dışında kalan ve gönüllü olarak e-Arşiv kullanıcısı olmak isteyen bütün mükellefler e-Arşiv Uygulaması kapsamında faturalarını elektronik ortamda oluşturabilirler. Tebliğde belirlenen şartlar çerçevesinde müşterilerine faturaları elektronik ortamda gönderebilirler.

e-Arşiv e-Fatura
2014 cirosu 5 Milyon  üzeri olan ve internetten satış yapan firmalara zorunludur. 421 No'lu Tepliği ile bazı sektörlere zorunluluk getirilmiştir.
Fatura hem elektronik hem de kâğıt çıktı alınarak alıcısına iletilebilir. Fatura elektronik ortamda alıcısına iletilir, kâğıt olarak çıktı alınmaz.
GIB’e ay sonlarında hazırlanacak bir rapor ile bilgi verilir. Alıcısına gönderilen her fatura anlık GİB’e bildirilir.
B2B, B2C B2B
Format zorunluluğu yoktur, istenirse UBL-TR kullanılabilir. UBL-TR formatı zorunludur.
Belgeler mali mühür ve zaman damgası kullanılarak onaylanır ve saklanır. Belgeler mali mühürle imzalanır, zaman damgası kullanılamaz.
Özel Entegratör ya da kendi bilgi işlem sistemlerine onay alarak kullanılır. GIB Portal, Özel Entegratör yöntemlerinden biri kullanılır.
01.01.2016 tarihinde zorunluluk başlayacaktır. 01.04.2014 tarihinde zorunluluk başlamıştır.
İnternet üzerinden satış yapan ciro hacmi yüksek mükellefler için zorunludur. Birçok sektör zorunluluk kapsamındadır.

 • Özel Entegrasyon Yöntemi ile Başvuru
 • Özel Entegratör aracılığıyla e-Arşiv uygulamasını kullanmak isteyen mükellefler, Başkanlıktan e-Arşiv uygulaması için izin almış özel entegratörlere başvuru yaparak uygulamaya dahil olabilirler. e-Arşiv Uygulamasından özel entegrasyon yöntemiyle yararlanacak mükelleflerin ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığına bir başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.
 • e-Arşiv Uygulamasını Bilgi İşlem Sistemini Entegre Ederek Kullanmak Amacıyla Başvuru
 • e-Arşiv Uygulamasını kendi bilgi işlem sistemleri üzerinden kullanmak isteyen mükellefler, “E-Arşiv Başvuru Kılavuzu” nda belirtilen belgeler ile birlikte “Gelir İdaresi Başkanlığı’ na posta yoluyla başvuracaklardır.
 • E-Arşiv Başvuru Kılavuzu'na ulaşmak için tıklayın.

e-Arşiv Sıkça Sorulan Sorular

 • 1. e-Arşiv Uygulaması Nedir?
 • 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın, elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, elektronik ortamda ibrazı ve elektronik ortamda raporlanmasını kapsayan uygulamaya denir.
 • 2. e-Arşiv Faturası Nedir?
 • E-Arşiv Faturası, Vergi Usul Kanunu uyarınca kâğıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın; 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkân sağlayan uygulamadır.

BİZE ULAŞIN

Demo Talebi ve Fiyat Teklifi İçin Bize Ulaşın

İletişim

Yenidoğan Mh. Demirkapı Cd. No:56/1 Bayrampaşa / İstanbul
www.cura.com.tr
info@cura.com.tr
0212 674 57 68
0212 674 57 71

JoomShaper